Pihlajaveden ala-aste   Keuruu

 

 

 
Viikko 48    Viikko 49   Viikko 50   Viikko 51

Pääsivulle

 Koulun
joulu
2006

Koulun Joulukalenteri 2006

LogoLogo

8. joulukuuta 2006

                                   Joulupiparit

Muori oli noussut aikaisin tekemään puuroa tontuille. Tontut neidit olivat myös heränneet aikaisin auttamaan muoria. - No niin, ottakaas piparinteko välineet esille, komensi muori  tonttuneideille. - Tässä onkaikki mitä on, vastasivat neidit. -Uuh, kylläpä väsyttää, sanoi Elli, joka oli nuorin tytöistä.
- Ei vetistellä, vaan työtä, piparit pitää tehdä ennen kuin tontut tulevat aamupuurolle, käski muori. - En vain jaksa, vastasi Elli. - Mutta miksi ?kysyi muori. - Koska pukki meluaa joka yö, vastasi Elli.
- No mene vielä vähäksi aikaa nukkumaan, sanoi muori. - Kiitos, vastasi Elli. - Te  muut,tehdään äkkiä pipareita,! huusi muori.
Piparit valmistuivat nopeasti. Viimeinen lasti oli lähdössä uuniin. Kesti puolituntia, että piparit olivat valmiita.
- No kylläpäs tämä on outo lasti, mietti Salla, joka on tonttuneideistä vanhin. Äkkiä kun Salla kääntää päätään, pipareita on vähemmän. - Kuka otti täältä pipareita? kysyi Salla. - Ei kukaan ole ottanut sieltä pipareita, vastasi muori.
Mihin piparit hävisivät. Elli on herännyt ja tullut keittiöön. - Mihis piparit ovat hävinneet?kysyi Elli. - Ei tiedetä, vastasi muori. - Minä etsin ne! huusi Elli. Elli aloitti heti ja löysi johtolangan.- Minä löysi muruja, sanoi Elli.- Langat  johtavat tallin vintille, sanoi Elli.
- Kuuluu kuorsausta, kuiskasi muori. - Niin, nyt mennään, sanoi Elli. Tontut ja muori menivät vintille. - Joulupukki! huusivat kaikki. - Mitä nyt, vaikeroi pukki. - Sinä söit piparit? kysyi muori. - Niin söin, anteeksi, sanoi pukki.- No selvisi ainakin kuka söi piparit, sanoi Elli. - Mennään tekemään pipareita, sanoi muori.

                                 Hyvää Joulua! T. Anu


 LUUKKU 8

Turun linnaa alettiin rakentaa 1280-luvulla. Se on Suomen hienoin keskiaikainen linna. Kuinka montaa linnaa Suomessa mahtaa olla? Kuinka monen nimet tiedätte?

http://www.turku.fi/Public/default.aspx?nodeid=4537&culture=fi-FI&contentlan=1

Opettajat saavat Turkua käsittelevää opetusmateriaalia Turku.fi–sivulta

http://www.turkuamk.fi/Public/default.aspx?nodeid=4601&culture=fi-FI&contentlan=1

Pieni haaste: Mistä materiaalista Turun linna on rakennettu?

Kirjoita vastaus sanaristikossa kohtaan: Vaakasuora 4.

Iso haaste: Mikä ateriointiväline oli käytössä Turun linnassa aiemmin kuin missään muualla Suomessa?

Vastaus luukun 6 pienen haasteen kysymykseen on tanssiaiset.

Vastaus luukun 6 ison haasteen kysymykseen on etiketti. Sanan ristikkokoordinaatit ovat (9,7) (2,7).

http://www.edu.fi/oppimateriaalit/joulukalenteri/
 

    

   Tapahtumakalenteri    

Keuruun kaupunki

Keuruun koulut